Online, Distance Learning: Get Smart Grammar Program


Would you like to teach grammar but you don’t know grammar yourself?

Are you self-conscious because you never learned grammar?

If you’re feeling confused, frustrated, or self-conscious about grammar, I know exactly what you’re going through. After struggling for years to understand grammar, I was lucky enough to stumble onto a way to make grammar make sense, and I’ve made it my life’s work to share what I learned with others.

I love helping people learn and teach grammar. There’s nothing quite as
satisfying as helping people understand concepts that have been troubling them for days, weeks, or years.

Here’s something that might surprise you:
you can learn all of the important concepts of grammar in a relatively
short amount of time. If I had nine or ten hours with you, I could move
you from self-conscious to confident.

There are two problems with this approach, though.

One is that having me be your personal tutor for nine or ten hours is
financially prohibitive for many people. I charge $75/hour, so it would
cost about $700 for me to teach you everything in one-on-one tutoring
sessions.

The other problem is that I reach so many people with this website (Yay, Google!), but I don’t have the time to tutor very many
people one-on-one. 

My solution has been to take all of the material that I would teach you in tutoring sessions and put it together in the form of videos and written lessons. Bam! This makes the content affordable, and it allows me to teach many people in a fraction of the time.

My family keeps me on my toes.

Learning with the Get Smart Grammar Program is just like learning with me personally, except that you’re learning through video lessons rather than face-to-face meetings. (If you’re a teacher, you can use this program to have me teach your students directly, or you can learn the content yourself and pass along what you learn to your students.)

In the Get Smart Grammar Program, I’ll teach you grammar through sentence diagramming, and I’ll use a proven, systematic approach. We’ll start with the basics, and I’ll have you constantly reviewing everything you learn. We’ll also test what you learn as you go.

Get Smart Grammar Program

If I taught you all of this content in tutoring sessions, it would cost almost $700. You’ll be happy to know that this program will give you the same benefits that you would get from working with me directly, but it doesn’t cost anywhere near $700. Click the “Buy Now” button below that fits your needs, and start learning grammar the easy way – with me! 



Home-Based
Lifetime Access $99 $79


School-Based, Per Teacher
Lifetime Access $149 $129



Save $20 With This Limited-Time Offer

100%
Money-Back Guarantee

Secure
Checkout

What This Program Will Give You

  • You’ll understand how to diagram sentences. Diagramming is a powerful tool for using and understanding language.
  • You’ll remember what you learn. The visual nature of the sentence diagrams paired with the puzzle-like aspect of creating them will help you retain what you learn. Since all of the concepts build on each other, you’re also continually reviewing easier concepts as you learn more difficult concepts.
  • You’ll be engaged. Our short videos (5-15 minutes each) teach you the concepts you need to learn without overwhelming you. Our exercises and tests give you space to practice and apply what you learn in the videos.
  • You’ll have the flexibility to move at your own pace. Get Smart is broken into 37 lessons (There are roughly 37 weeks in a school year). Each lesson contains a 5-15 minute video and at least five sentence diagramming exercises. You can do one lesson a week (37 weeks), or you can do one lesson a day (37 days). It’s up to you. Just follow the lessons in order, and you can’t go wrong.

My kids, who were not looking forward to this at all, went nuts after watching the first video. They loved your energy, and consequently they didn’t miss a single lesson even though I never reminded them to do anything. 

– Catherine, Homeschool Mom

  • You’ll receive instant digital access that never expires.
    Your login information will be emailed to you within minutes of your
    purchase, so you can start learning right away. Your account will remain
    active forever. The videos can be streamed or downloaded, and the
    written lessons and exercises may also be downloaded. You’ll receive
    blank student lessons to write on as well as instructor answer keys to
    check work.
  • You’ll have the option of ordering softcover books.
    You will be creating your sentence diagrams with a pencil and paper,
    not online. (Read about some of the benefits of getting off the computer
    here and here.)
    The softcover books allow you to complete your sentence diagrams and
    other work in a bound book. This means you won’t have to deal
    with printing out all of the lessons, and you will have an easy way to
    reference your work in the future if you ever need to revisit the
    material. The student workbooks ($12) are 285 pages, and the instructor book ($18) is 335 pages.
  • You’ll have our support. Feel free to send us any questions that may come up as you move through the program. We’re here to help.
  • It’s guaranteed.
    Thousands of people with differing backgrounds have had success with
    the Get Smart Grammar Program. We’re so sure that it will help you that
    we offer an unconditional, no-questions-asked, 30-day, money-back
    guarantee.

Thank you for making this program! My
grammar-hating son, age 13, is finally mastering grammar after years of
using other homeschool programs that did nothing to make him truly
understand grammar!! Get Smart is exceptional and makes students
successful in this realm! Thank you again!
 

– Tammy, Homeschool Mom

Get Smart Grammar Program



Home-Based
Lifetime Access $99 $79


School-Based, Per Teacher
Lifetime Access $149 $129



Save $20 With This Limited-Time Offer


100%
Money-Back Guarantee

Secure
Checkout

Peek Inside

This short video shows some clips from the program. (Note that the actual videos don’t have music with them.)

Would you like to see one of the lessons in its entirety? Great! Click on the video below to see a sample lesson. (The lesson opens on a new page.)

Adjective Clause Video

I
hated grammar as a kid, and I wish I had had a teacher like you! I’m
hoping my kids will have a better experience than I did, and with your
program, I am confident that they will.

Valerie, Homeschool Mom

Are you a teacher, parent, or tutor?

I’ve been a teacher, and I know that prepping lessons isn’t fun. (That’s especially true when you’re prepping for topics that you don’t understand or like!)

These lessons are laid out for you in a really accessible way. You won’t have to worry about preparing grammar lessons, and you’ll know that you’re teaching your students as they should be taught.

You won’t have to worry about knowing everything either. This program will teach YOU grammar too. In fact, you don’t have to know any grammar before you use this program, and you can start teaching your students right away.

All you have to do is read through the instructor lesson and exercises before your class. (It will only take a few minutes.) Then, you’ll go over the student lessons with your students, and you’ll all be good to go!

My eighth graders are grasping grammar better than I’ve ever seen. I intend to continue using this every year!

– Ann, Classroom Teacher

  • Because sentence diagramming is actually fun, both you and your students will be motivated about your grammar lessons. 
  • You’ll be a more confident teacher and person as you yourself learn grammar and sentence diagramming.

I
promise not to bog you down with pages of boring and unnecessary
information. I’ve included exactly what you need and not a lot of fluff.

Are you an adult who never learned grammar?

I have to tell you how much I love your product [Get Smart]. I have struggled with understanding grammar my whole life, and I felt like I was stupid because I could not memorize the rules. 

I was seriously leaning towards walking away from my dream job as a college professor because of my embarrassment and fear of getting caught as being a fraud! Thank God for you! I have confidence, and I actually love grammar now. Thank you for everything!

– C., College Professor

Use this program to teach yourself grammar.

It will be especially fun for you because you get to be both the teacher and the student. Yay!

You don’t need to know any grammar before you get started. You’ll
just go through the student lessons and complete the exercises, and then
you’ll check your work with the instructor lessons.

By the
time you’re done with the program, you will actually understand
language, and you’ll feel so much better about your writing.




Home-Based
Lifetime Access $99 $79


School-Based, Per Teacher
Lifetime Access $149 $129



Save $20 With This Limited-Time Offer


100%
Money-Back Guarantee

Secure
Checkout

  • How long will I have access to the program? Forever! You’ll receive access to all of the digital content minutes after your purchase, and your access never expires.
  • How long does it take to go through the Get Smart Grammar Program? There are 37
    lessons, and there are roughly 37 weeks in a school year, so it’s pretty
    easy to go through one lesson a week. People going at that pace can
    expect to spend anywhere from 20 to 60 minutes a week on the course.
    This amount of time can vary depending on your current level of
    knowledge and the complexity of the lesson that you’re on.
    However,
    you can move
    at any pace you’d like. Some people go through the whole course in just a
    few weeks.

My

kids were struggling to learn grammar until we got Get Smart. Elizabeth
does an awesome job of starting small and building into it.
As a mom of more than four kids, I love the ease of hitting play and us all watching Elizabeth teach these concepts.


– Kim B., Homeschooling Mom

  • Are
    the videos available on DVD? I don’t have a very good Internet
    connection, and I’m concerned that I won’t be able to use the videos.
    The videos are
    not available as DVDs, but they are all downloadable with your access.
    That means you can download them in non-peak times and play them back
    whenever you’d like without any playback issues.
    Also, know that you don’t need
    to watch the videos. Each video accompanies a written lesson. You can
    easily go through the program using just the written lessons if you’d
    like.
  • What’s the difference between the school-based and home-based programs? The programs
    contain the exact same content, but the school-based version also
    includes a username and password for students. This allows them to log in and view
    only the student material.
    The
    difference in price also accounts for the way we license the program to
    teachers. After a teacher purchases the program, it is hers to use for
    the duration of her care
    er. There are no license renewal fees.
  • Can students complete and save their work online? Nope. We know that things are digital and high-tech these days, but this is one area where you and your students get to experience the benefits of working on actual paper. Gasp!
  • How does the content in the softcover books compare to what’s included in the online access? The online access gives you access to everything digitally. That means you get online access to all of the downloadable videos, teacher lessons, student lesson, and quizzes. You can print all of the lessons and quizzes out if you’d like. You can also complete the exercises on loose-leaf paper if you don’t want to print everything out. The softcover instructor book (335 pages) and softcover student book (285 pages) are simply printed and bound versions of the printable lessons. Since students will be completing the exercises in the lessons on paper, some people prefer to order the softcover books rather than to print everything out and try to keep it all organized.

After talking to several
other teachers, I do believe my students are now the grammar gods at our
school. These freshmen couldn’t tell me the difference between a noun
and a verb when the semester started, and now they are feeling so
accomplished! Thank you for that!

– Meredith, Classroom Teacher

I am totally hooked. I’m up to lesson 10 on prepositional phrases, and I’m progressing in leaps and bounds. Honestly the program (Get Smart) has been worth every penny. Talk about confidence boosting for my TEFL course! Thank you. It is exactly what I needed!

– Jim, TEFL Student



Home-Based
Lifetime Access $99 $79


School-Based, Per Teacher
Lifetime Access $149 $129



Save $20 With This Limited-Time Offer

100%
Money-Back Guarantee

Secure
Checkout

My daughter is no longer stressed. 

– Rick, Parent

My grades improved drastically as a result of your lessons.

– Martin, University Student

The explanations are delightfully clear and concise and your enthusiasm is contagious!  We are honestly ENJOYING grammar! Yay! 

– Pam, Homeschooler

I have been homeschooling for six years and haven’t found a program that is so easy and effective. 

– Holly, Homeschool Mom

My students are fighting over who
gets to diagram the sentence on the board when they walk into the
classroom. It is a joy to see. 

– Tracy, Classroom Teacher

Thank you for making a stress-free way to learn grammar.

– Kim, Homeschool Mom

I’m a
year and a half into using your grammar curriculum, and I am so
impressed with it. I’ve found success with both honors and non-honors
students alike. Thank you for creating such a user-friendly and
perfectly-paced curriculum.

– Kate, Teacher

Thank you for providing such helpful resources for grammar education. I have just completed the Get Smart Grammar Program for myself and plan to teach it to my children this summer. 🙂

– Esther, Parent

Thanks for taking the time to learn more about the Get Smart Grammar Program. I hope that you’ll join us!

Elizabeth



Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here