A lot of people try learning new languages but a few are succesful. In the process of doing so, people give up thinking they’ll never be able to learn anything. In her talk, Sena Cemre Kösbe explains her key to success and tells her story about how she unknowingly improved at english she once thought was impossible to learn.

Birçok insan yeni dil öğrenmeye çalışıyor ancak birkaçı başarılı oluyor. Bunu yaparken, insanlar asla bir şey öğrenemeyeceklerini düşünüp vazgeçiyorlar. Sena Cemre Kösbe, konuşmasında başarının anahtarını anlatıyor ve bir zamanlar öğrenmesinin imkansız olduğunu düşündüğü İngilizce’de bilmeden nasıl geliştiğini anlatıyor. She was born on the 29th of January in 2002 in Kayseri. She had the opportunity to develop herself as well, while studying English at Primary and Secondary School ages. She started to speak English fluently at the age of 14 without ever going abroad and not even a single person in her family could speak English.

She started her High School education at another school in the first grade and continued her education at Erciyes College since the second grade. She is currently attending her senior year in the language group at Erciyes College and we are very proud of her.

29 Ocak 2002’de Kayseri’de doğdu. İlkokul ve Ortaokul çağlarında İngilizce dersi görürken kendini de geliştirme fırsatı buldu. Daha 14 yaşında hiç yurt dışına çıkmadan ve ailesinde tek bir kişi bile İngilizce bilmezken akıcı bir şekilde İngilizce konuşmaya başladı.

Birinci sınıfta başka bir okulda başladığı lise eğitimine ikinci sınıftan itibaren Erciyes Kolejinde devam etti. Şu an hala Erciyes Kolejinde son sınıfa dil grubunda devam etmektedir ve biz kendisiyle gurur duyuyoruz. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at

source

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.